073-7831567

אילן המרכז לאורטופדיה

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
נעליים בזמן ריצה

חולי סוכרת הסובלים מרגל סוכרתית צריכים נעליים מתאימות שגם יעניקו להם תמיכה אורטופדית וגם יקלו על הכאב. במאמר הבא נסביר מה ההבדל בין סוגים שונים של סנדלים ומדרסים ועם מי אפשר להתייעץ לגבי נעליים לכאבי סוכרת

סוכרת היא מחלה שגורמת לריכוז גבוה של סוכר בדם. זו מחלה מטבולית נפוצה שקיימת בכל רחבי העולם, עם שיעור חולים שרק הולך וגדל בהתמדה בגלל הרגלי תזונה לא נכונים, אורח חיים יושבני, היעדר פעילות גופנית, חוסר מודעות ועוד. בנוסף, כדאי לדעת שישנם 4 סוגי סוכרת ולכן חשוב לבצע בדיקות דם על מנת לאבחן אותה.
למרות שלסוכרת אין תסמינים קליניים, רמות סוכר גבוהות בדם כן גורמות לתופעות לא רצויות ובהן השתנה מרובה, צמא, תחושת יובש בפה, חולשה, עייפות, רעב, ירידה במשקל ולעיתים גם הפרעות תחושה בגפיים. רוב ההפרעות והכאבים נגרמים בגלל הנזק שגורמות רמות הסוכר הגבוהות למערכת העצבים ואחד הפתרונות שעל הפרק יכול להיות התאמה אישית של נעליים לכאבי סוכרת.

מה היתרון של נעליים לכאבי סוכרת?

1. התאמה של הנעליים לכף הרגל בכל צעד

הדבר ההכרחי ביותר בבחירת נעליים שיפחיתו את כאבי הסוכרת וישפרו את איכות החיים של החולים והסובלים מהמחלה הוא התאמה אישית. אבל מלבד התאמה אישית כללית, יש לוודא התאמה נוספת של הנעליים לכף הרגל בכל צעד מחדש. זהו עניין קריטי לחולי סוכרת, כי התאמת הנעליים בכל צעד מחדש מפחיתה את העומס ומשפרת את שיווי המשקל.

2. הגברת זרימת הדם בכף הרגל

חולי סוכרת רבים סובלים ממצב שבו לא מספיק דם מגיע לכף הרגל. מצב זה עלול להחמיר עם נעל לא מתאימה, אך סנדלים או נעליים ומדרסים לרגל סוכרתית אמורים לפתור את הבעיה. בפועל, מה שקורה עם נעליים כאלה הוא הגברת זרימת הדם בכף הרגל ותנודה קבועה של הסוליה לדימוי תחושה של הליכה על אוויר. כמו כן, הגברת זרימת הדם בכף הרגל תורמת לחולי סוכרת גם בזמן הליכה וגם בזמן עמידה.

 

3.חלוקת משקל אופטימאלית

אי אפשר לדבר על מדרסים לרגל סוכרתית בלי להזכיר את חלוקת המשקל. כפי שיודעים כל מי שניסו אי פעם ללכת עם מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית ולא עם המדרסים הרגילים שמגיעים בתוך נעלי הספורט הפשוטות, הדגש הוא על חלוקת משקל כדי לפזר את הלחצים על כף הרגל באופן שווה. בהמשך, זה בדיוק מה שמונע היווצרות קיבים ובעיות רפואיות נוספות

הקשר בין הנעליים או המדרסים לבין הפעילות הגופנית

מלבד ההשפעה הישירה של הנעליים על חולי סוכרת מבחינת הפחתת הכאבים, כדאי להביא בחשבון גם את היתרונות שלהם בטווח הבינוני והארוך. בין היתר, התאמה נכונה של הנעליים, המדרסים או הסנדלים מבטיחה שיפור ביציבה ובתנועה.
מעבר לכך, המטרה היא לשפר את אורך הצעד ואת המהירות. באמצעות הנעליים כל מי שסובלים מכאבי סוכרת יכולים ללכת למרחקים ארוכים יותר, במהירות גבוהה יותר ובתחושה נוחה. זה מעודד את ביצוע הפעילות הגופנית ויכול לסייע לשפר את אורח החיים של חולי סוכרת גם בצורה אקטיבית

אורח חיים בריא ותקין – גם על רקע סוכרת

מכל האמור לעיל אפשר להבין מדוע נעליים או מדרסים לסוכרתיים הם לא שאיפה מוגזמת. יותר מזה, מדובר לעיתים קרובות על סנדלים לחולי סכרת שבעזרתם אפשר להתמודד עם האתגרים של המחלה בלי שזה יבוא על חשבון שאר המאמצים הקונבנציונליים.
אימוץ אורח חיים בריא באמצעות מדרסים לרגל סוכרתית מונע תחלואה ולכל הפחות דוחה אותה בשנים רבות. אם הסוכרת מאוזנת מרגישים טוב ואפשר לנהל אורח חיים בריא, תקין ושגרתי גם בלי להתאמץ. מבחינת לוח זמנים, ההמלצה היא לבחור פתרונות אורטופדיים כאלה כבר במצב של טרום סוכרת כי לאחר שהמחלה פורצת כבר קשה להחזיר אחורה את פני הדברים.
החדשות הטובות הן שאיזון באמצעות נעליים לכאבי סוכרת ממשיך להיות רלוונטי גם אחרי שהמחלה כבר השפיעה על הבריאות. כאן למשל ניתן לראות כיצד איזון של רמות הסוכר מקטין את הסיכון לסיבוכים של המחלה, או את האופן שבו מדרסים שתומכים בגוף ועוזרים לפזר את המשקל מעודדים הליכה ופעילות גופנית מתונה. אצל חולי סוכרת, כל פעילות כזו היא קריטית להטיית הכף ולהשגת המטרות. 

בחירת נעליים אורטופדיות מתאימות?

כל סוג של נעליים אורטופדיות או מדרסים כדאי לבחור רק אחרי התייעצות עם בעלי מקצוע שמגיעים מהתחום ומכירים אותו. בשלב הראשון לדוגמא מבצעים הדמיה תלת ממדית של כף הרגל, בשביל להבין על איזה נקודות מופעל יותר מדי לחץ ואיפה בכף הרגל צריך לפזר אותו. בשלב השני בוחרים את המדרסים או הנעליים לפי חומרי הגלם ומסתכלים גם על המידות וגם על התאמה של הפתרונות השונים לצרכים הקיימים עכשיו ובעתיד.
בחירת הנעליים המתאימות גם יכולה להיות פונקציה של ניסיון קודם מצד חולי סוכרת אחרים. אמנם המטרה היא להתאים כל סנדל או מדרס למבנה הספציפי של כף הרגל של מי שחולים בסוכרת, אבל זה לא אומר שאין מקום להתרשם מהבדלים בין הדגמים לפי חומרי גלם ופרמטרים אובייקטיביים אחרים.

נעליים אורטופדיות נוחות = הפחתת כאבים בגב, בברכיים ובקרסוליים

מדרסים לרגל סוכרתית מוכיחים את עצמם מבחינת הפחתת הכאבים גם בעוד אזורים בגוף. ברור שהכאבים בכף הרגל אצל חולי סוכרת הם המטרידים ביותר, אבל זה לא אומר שצריך להתעלם משאר האזורים המושפעים מהאופן שבו מפזרים את המשקל על כף הרגל ועל העצמות.
ההבדל בין נעליים או סנדלים לחולי סכרת לבין המדרסים הוא באופן השימוש. בעוד את רוב סוגי המדרסים ניתן להכניס אל רוב סוגי הנעליים הרגילות, סנדלים או נעליים לכאבי סוכרת שמיוצרים במיוחד בשביל זה מחייבים התייחסות לשיקולים כגון עיצוב או נוחות כללית. כפועל יוצא מכך, האופן שבו בוחרים נעליים או סנדלים שונה מהאופן שבו בוחרים מדרסים.

תוך כמה זמן מתרגלים לנעליים?

חולי סוכרת מעידים על כך שהם מתרגלים מהר מאוד לשיפור באיכות החיים לאחר התאמת הסנדלים, הנעליים או המדרסים לצרכים הקיימים שלהם. קל להתרגל לשימוש בנעליים או בסנדלים לדוגמא כי הם מפזרים את משקל הגוף ללא אף צורך במעורבות מצד מי שמשתמש בהם, בעוד בשביל להתרגל לסנדלים רק צריכים להשקיע בבחירה מושכלת שלהם לאחר הדמיה ותכנון. 
מבחינת המחיר, אפשר לבחור בין סוגים שונים של מדרסים לסוכרתיים על פי חומרי הגלם שבהם השתמשו כדי לייצר אותם וניתן גם לברר על השתתפות של קופות החולים או חברות הביטוח. בכל מקרה, מדובר בהשקעה משתלמת ששווה את ההפרש לעומת הנעליים הרגילות.

המומחים של  המרכז לאורטופדיה כאן עבורך
הקטלוג של אילן המרכז לאורטופדיה יעזור לך להבין מה היתרונות של פתרונות אורטופדיים. אנו מבינים את הכאבים שעליך להתמודד איתם ברמה היום יומית, לכן כדאי לפנות אלינו בהקדם.

תפריט נגישות

מספר זה הינו מספר וירטואלי, שהוא חלק משירות תוכן המופעל על ידי זאפ גרופ בע"מ ומפנה את המתקשר לבית העסק.
משתמש העושה שימוש במספר הווירטואלי, מסכים כי החברה תהא רשאית לשמור את מספר הטלפון ממנו התקשר, לכלול אותו במאגר מידע או ליצור באמצעותו קשר עם המשתמש, וכן כי המספר עשוי להשתנות מעת לעת.

מספר הטלפון הרגיל של בית העסק הוא

08-8656614